صحبتی باآقایان مولف

سلام برمحضربزرگان تعلیم زبان فارسی

خداکند برای یک بارحتی برای یک بارهم که شده این کتاب هایی راکه برای ادبیات فارسی مخصوصا زبان فارسی تألیف می کنندبخوانند وبه قول خودحضرات باصدای بلند بخوانند تاببینند درتالیف این کتاب چه دسته گل هایی به آب داده اند!!!!

چندین سال است که بادانش آموز،اولیای دانش آموزوقدیم سوادهادرگیرهستیم باباولله وبالله دستورِنگارشی وویرایشی هست،قانون است وبزرگترهای زبان فارسی امرفرموده اندکه به جای «ء»بایداز«ی»میانجی استفاده کرد.خداراشکرداشتیم دراین میدان مبارزه پیروزمی شدیم وبه دیگران قبولانده بودیم که «ی»میانجی بهتروقشنگ تراست.بالاخره اگرهم قبول نکرده بودنددرعمل ازآن استفاده می کردند.

تازه این مولفین توانا،ادیب،دانشمندوزحمت کش به یاداین افتاده اندکه راستی راستی «ء»همزه،از«ی»میانجی خوشگل تر،خوش تیپ تروبامزه تراست.حالایقه ی مادبیران زبان فارسی مانده است دردست طیف عظیمی ازجامعه ی تحصیل کرده که دیدیدآن چه ماگفته ایم درست وصحیح است وشمااشتباه می کردید؟

بزرگوار،اخوی،برادر،اهل علم وآقایانی که برای تآلیف یک کتاب نام ونشانی برای خودتان کسب کرده اید،شمابفرمایید تکلیف ماچیست؟

1- اگرقبلا اشتباه کرده ایدچرابرای چندسال پی درپی این اشتباه راتکرارمی کردید؟

2- اگراشتباه نیست وبه علم ودانش خوداطمینان دارید حالاچرادرکتاب هاکلااز«ء»به جای «ی»میانجی استفاده می کنیدیابه عبارتی به روش قبلی وقدیمی خودبرگشته اید؟

3- اگربه روش خودبرگشته اید چراکامل برنگشته اید؟

4- چرادرکتاب زبان فارسی 3سال سوم نوشته اید:استفادۀ درست از«ی»میانجی به جای «ء»؟

5- بالاخره تکلیف ماچیست؟جزوغلط های نگارشی حساب می کنیم یانه؟اگرآره چرا؟واگرنه چرا؟

لطفاماراازاین سردرگمی وبلاتکلیفی نجات بدهیدتاشایدخودتان نیزعاقبت به خیرباشید.

البته به نظرمی رسدکه حضرات عالی بعدازتألیف کتاب آن رابدون ویرایش به چاپ داده اندچون ...

/ 6 نظر / 22 بازدید
mohsen

سلام.دوست عزیز.وبلاگ بسیار زیبایی دارین. خوش حال میشیم به وبلاگ ما هم سری بزنید و باحضور و نظراتتون مارو دلگرم کنید. منتظرتون هسیتم. کلام آخر.اگه مایل به تبادل لینک هستین لطفا اطلاع دهید . به نام : منجی موعود www.monjiemoud.persianblog.ir

سیمرغ

با سلام به همکار بزرگوارم جناب آقای حکمتی فرمایشات حضرت عالی متین و بسیار به جاست و مشمول این سخن معروف است که «جانا سخن از زبان ما می گویی». ای کاش همه ی موارد به کاربرد همزه ختم می شد. شتاب زدگی حضرات به حدی است که حتی در چاپ جدید کتب درسی دقت ننموده اند و خود، خودآزمایی را اصلاح نموده و از دانش آموز پاسخ را طالب اند. ملاحظه فرمایید تمرین شماره 4 درس چهارم کتاب زبان فارسی 1 چاپ امسال. آمده است: کلمات زیر را با املای مناسب تر آن ها با خطّ تحریری بنویسید. (توجه بفرمایید املای مناسب.) حال آن که خود کلمات با املای مناسب نوشته شده اند. سؤال - مسائل - مبدأ - لؤلؤ - نئون - پروتئین در صورتی که در چاپ های گذشته با املای نادرست نوشته شده اند. شتاب زدگی تا این حد. به نظر می آید تنها شاهکار ویرایشی این بزرگان در شکیل تر کردن بخش خود آزمایی و توضیحات کتاب ادبیات فارسی امسال با کشیدن خط زرد رنک - توجه بفرمایید خط زرد رنگ مثل مجلات زرد - بوده است. اجرکم که نه، اجرهم عند الله. الله اعلم. متنی خام بود با اندک چاشنی طنز گزنده که به مذاق خوش نمی نماید. ممنون از توجهات جناب عالی .

نیستان

سلام ودرود محضر استاد. خدا قوت.ازمطالب جدید استفاده کردیم.متشکرم.

صابر معصومی

سلام جناب آقا حکمتی! مثل این که حال و روزت خوشه. بابا دست بردار از این کارها! چرا تهمت می زنی؟ به قول آقا شاعر(عیب کسان منگر و احسان خویش، دیده فرو بر به گریبان خویش) اصلا کار خوبی نمی کنید. بگذار تا بنالند چون رعد در بهاران/کز صومعه بیاید فریاد تاجداران. این حضرات مست مدتی است که در آخور چرندیات نشخوار می کنند ببینیم آخر و عاقبت ما چه می شود؟ بالاخره سی سال ما هم تمام می شود و دفتر عمر ما را نیز بایگانی می کنند. آنچه بر جای می ماند نیکی با همسایه و خنده های زورکی است. خوش باش که این نیز بگذرد. شب خوش

قارداشون

عزیزم تو سرزمین اسلامی و متعهد و ولایتمدار و دیندار ... ما مگر مظلوم تر از معلمان و جوانان و آموزش و پرورش کسی یا جایی هست؟ اگر هست بگو دلدارمن؟

سیمرغ

با سلام و عرض ادب و احترام به خدمت سرور گرامی جناب آقای حکمتی و امّا انتساب عنوان «استاد» به بنده جز شرمندگی بار دیگری در بر نداشت. گذشتگان عرصه سخن نکته بینانه فرموده اند که «همه چیز را همگان دانند و ... ».و بنده این سخن را مادام العمر گوشواره وار بر گوش خود آویخته ام. حضور در جمع صمیمانه ی همکاران محترم و تلاشگر ناحیه 1 و دیدار با آنان موجب مسرت و مایه دلگرمی و امتنان گشت. از این که زحمت مدیریت برگزاری جلسه ی هم اندیشی ناحیه 1 را تقبل فرموده و مطالب مفید و ارزشمندی را جهت بررسی کتب درسی ارائه نمودید؛ بسیار سپاسگزارم. در همین جا فرصت را غنیمت شمرده و از طرف گروه آموزشی استان از حضور گرم و صمیمانه ی تمامی همکارن محترم و دلسوز خود در ناحیه 1 کمال تشکر و قدردانی را می نمایم. وجودتان سلامت و گام هایتان در عرصه ی آموزش استوار.