چندحکایت ازسعدی

  • مرگ توانگر شاداب ، و زندگى فقیر نادار

کاروانى از کوفه به قصد مکه براى انجام مراسم حج ، حرکت کردند. یک نفر پیاده سر برهنه ، همراه ما از کوفه بیرون آمد. او پول و ثروتى نداشت .

توانگر شتر سوار به او گفت : ((اى تهیدست ! کجا مى روى ؟ برگرد که در راه بر اثر نادارى ، به سختى مى میرى .))
او سخن شتر سوار را نشنید و همچنان به راه خود ادامه داد تا اینکه به ((نخله محمود )) (یکى از منزلگاهها و نخلستانهاى نزدیک حجاز) رسیدیم . در آنجا عمر همان توانگر شتر سوار به سر آمد و در گذشت . فقیر پابرهنه کنار جنازه او آمد و گفت : ((ما به سختى نمردیم و تو بر بختى بمردى .))

شخصى همه شب بر سر بیمارگریست

چون روز آمد بمرد و بیماربزیست

********

  • عطایش را به لقایش بخشیدم

یکى از پارسایان بشدت نیازمند و تهیدست شد، شخصى به او گفت :

  فلان کس ثروت بى اندازه دارد، اگر او به نیازمندى تو آگاه شود، بى درنگ در رفع نیازمندیت بکوشد.))
پارسا گفت : مرا نزد او ببر، آن شخص گفت : با کمال منت و خشنودى تو را نزد او مى برم . سپس دست پارسا را گرفت و با هم نزد آن ثروتمند رفتند، هنگامى که پارسا به مجلس ثروتمند وارد گردید، دید او لب فروآویخته و چهره در هم کشیده و ترشروى نشسته است .

 همانجا بازگشته و بى آنکه سخنى بگوید، آن مجلس را ترک نمود. شخصى ازپارساپرسید:چه کردی؟
پارسا گفت : ((عطایش را به لقایش بخشیدم )) (یعنى با دیدار چهره خشم آلود و درهم کشیده او، از بخشش او گذشتم  و از عطاى او چشم پوشیدم .)

مبر حاجت به نزدترشرویی

که از خوى بدش فرسودهگردى

اگر گویى غم دل با کسىگوى

که از رویش به نقد آسوده گردى

  • سخاوتمند ترازحاتم

از حاتم (سخاوتمند معروف و ماندگار تاریخ ) پرسیدند:

 آیا بزرگ همت تر از خود در جهان دیده اى ؟ یا شنیده اى ؟
جواب داد: روزى چهل شتر براى سران عرب قربان کردم ، آن روز براى حاجتى به صحرا رفتم ، خارکنى را در بیابان دیدم که پشته هیزم را فراهم کرده تا آن را به شهر بیاورد و بفروشد، به او گفتم :

چرا به مهمانى عمومى حاتم نمى روى که گروهى بسیار از مردم در کنار سفره او نشسته اند؟ در پاسخ گفت :

هرکه نان ازعمل خویش خورَد          منت حاتم طائی نبرَد

/ 2 نظر / 27 بازدید
فیروز و بهروز

سلام نگاهی به وبت انداختم عالی بود عمو به انتخاب همسر و ... http://vshop.eshopfa.biz/pa408_27134_انتخاب-همسر.html به وي شاپ vshop.eshopfa.biz و دي شاپ dshop.eshopfa.biz ما هم سري بزن عمو موفق باشي

مهدی

با سلام انجمن وبلاگ نویسان ایران آغاز به کار کرد (www.webnavaz.com). مدیر گرامی برای اینکه افراد بیشتری با نوشته های شما آشنا شوند می توانید مطالب خود را در سایت وب نواز هم منتشر نمایید. همچنین می توانید در مسابقه وبلاگ های برتر نیز شرکت کنید. برای گرفتن نام کاربری و رمز عبور به قسمت ثبت نام وبلاگ نویسان در منوی بالای سایت مراجعه بفرمایید.